A jövő matematikája
2020.10.01. 08:45 - 14:00
ONLINE PROGRAM
Hol találkozunk? A csatlakozási linket a regisztrációt követően a megadott e-mail címre elküldjük.
Szeretnéd tudni, hogy miért érdemes az egyetemen matematikát vagy informatikát választanod? Érdekel, miért izgalmas a kutatók élete?
Az általunk kínált program
9:00-9:05 Stipsicz András igazgató bevezetője
9:05-9:10 rövid tájákoztató a napi menetrendről
Aki erre a rendezvényre regisztrál, a napot indító bevezető előadásban egy olyan kortárs diáklányt hallhat, aki már elköteleződött a kutató életpálya mellett:
9:10-10:00 Ecsedi Boglárka: \"Veszélyes tengerparti áramlásoktól a tumordetektálásig – egy középiskolás lány útja a mesterséges intelligencia-kutatásban\" című előadásában megosztja veletek az eddigi kutatási tapasztalatait, s további terveit. Az előadást követően kaphattok választ a Zoom chat funkciójában feltett kérdéseitekre az előadótól.
A délelőtt folyamán három további foglalkozáson vehettek részt, melyet intézetünk matematikus hölgyei tartanak:
10:15-11:00 Földvári Viktória \"A hajfonás matematikája\" című foglalkozása során játékos feladatokon keresztül ismerhetitek meg a fonatok matematikai jelentőségét. Ehhez fonalakat, szalagokat készíts elő otthon, hogy az elkészült fonatok fotóját beküldhesd - igazolva, hogy a foglalkozást végigcsináltad.
11:10-12:00 Benkő Beatrix \"Mesterséges Intelligencia kutatás a Rényiben\" című foglalkozásán betekintést nyerhetsz egy kutatócsoport életébe. Kiderül, hogy nem csak matematikusokra van szükség egy MI csoportban, s miért érdemes már egyetemistaként ebbe az irányba indulni!
12:05-12:50 Backhausz Ágnes \"Elágazó folyamatok és szerepük járványterjedés modellezésében\" címmel tart műhely foglalkozást. Képzeljük el, hogy egy osztódással szaporodó, egysejtű élőlény élete során 1/3 valószínűséggel 0, 1/3 valószínűséggel 1, 1/3 valószínűséggel 2 utódot hoz létre. Majd pedig az utódainak mindegyike tovább szaporodhat, szintén véletlenül: egymástól függetlenül, ugyanezen valószínűségek alapján. Az ő utódaik úgyszintén, és így tovább a végtelenségig -- vagy a kihalásig, amikor bekövetkezik az, hogy egy generáció egyetlen tagja sem hoz létre új utódot, és megáll a folyamat. Mire számíthatunk: mennyi a valószínűsége a kihalásnak, és várhatóan mikor következik be? Mennyire viselkedik másképp a folyamat, ha az 1/3-ok helyett más valószínűségeket, vagy a 0, 1, 2 helyett más értékeket választunk? A program első felében példákon keresztül megvizsgáljuk a különböző lehetőségeket, és a várható érték fogalmát bevezetve a fenti kérdésekre választ adó matematikai eredményekkel is megismerkedünk. Ezután pedig arról beszélgetünk, hogy mikor lehet jó ez a folyamat a járványterjedés modellezésére, és hogy milyen más matematikai módszerek állnak rendelkezésre akkor, amikor ez az eszköz nem használható.
A Zoom alkalmazás letöltése ajánlott a rendezvény napját megelőzően. A bejelentkezéskor kérünk mindenkit, hogy a saját nevét adja meg, mert csak annak tudunk igazolást kiállítani, akit egyértelműen be tudunk azonosítani a regisztráltak közül!


HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet
Reáltanoda
A Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet a Magyar Kutatási Hálózat tagja. Az intézet a magas szintű kutatás mellett fontos kötelességének tartja a különböző szintű (alapképzéstől a doktori tanulmányokig) matematikai képzések aktív támogatását, a matematika népszerűsítését. Gyere el, és megtudhatod, mivel foglalkoznak és milyenek a matematikusok!