Sokszínű Fizika


2018.04.26. 09:00 - 13:15

Budapest
KFKI kampusz, Konkoly-Thege Miklós út 29-33.


Hol találkozunk? 21-es busz végállomása, KFKI telephely bejárata
Elvárt öltözet: kényelmes, lapos zárt cipő
Minimum életkor: 14
Ellátás: üdítő, tízórai, gyümölcs

FONTOS: Telephelyünkre való belépéshez személyi igazolvány szükséges, semmiképp se felejtsd otthon!

9:00 találkozó KFKI telephely előtt, a 21-es busz végállomásánál

9:15-10:15 Köszöntő

9:25-10:05 Intézetünkben kutató középiskolás diáklányok számolnak be itt szerzett tapasztalataikról.

10:15-13:00 Három kutatócsoport munkájába nyerhettek betekintést

1. Csillogó tudomány – Millió gyémánt egy laborban
Az SZFI Nanoszerkezetek és Spektroszkópiai Csoport nanokristályos gyémánt rétegek előállításával és vizsgálatával foglalkozik. Az ide látogatók megismerkedhetnek berendezéseinkkel és megnézhetik az itt előállított, különböző méretű gyémánt kristályokat A gyémántban kialakított, optikailag aktív színcentrumok kiváló tulajdonságai az alkalmazási lehetőségek széles spektrumát teszi lehetővé: hangolható lézerek aktív anyaga, bioérzékelők, orvosi alkalmazások, kvantumszámítógépek. A jövőbeli ígéretes alkalmazásokról hallhattok.

2. Billiárd atomokkal: szóráskísérletek a Van de Graaff-gyorsítón
Napjaink szilárdtest-fizikájára és az abból sarjadó technológiákra jellemző a mikroméretekben előállított szerkezeti egységek, eszközök létrehozása. E cél aligha érhető el anélkül, hogy ellenőrizni is tudjuk e struktúrákat. Az analitikai eszközeink egyike az, amikor gyorsított részecskéket (ionokat) lövünk be a szilárd anyagokba, és a reakciótermékek (fény, röntgen-sugárzás, szóródott ionok, meglökött atomok, stb.) mennyiségét és energiáját mérjük.
Az ide látogató érdeklődők bepillantást kaphatnak az Ionnyaláb-fizikai labor munkájába és megismerkedhetnek módszereink alkalmazási területeivel, amelyek kiterjednek a műtárgyak vizsgálatától, a környezetfizikai vizsgálatokon keresztül a szilárdtest-fizikai vizsgálatokig. Megtekinthetik gyorsítóinkat, amelyeket analitikán kívül \"ionbeültetésre\" (ionimplantációra) is alkalmazunk. Ezt a módszert is számos területen alkalmazzák a mikroelektronikától különféle felületek kezelésére (pl. orvosi protézisek felületkezelésére).

3. Ismerkedés a világegyetem első másodpercével
Az RMI Nagyenergiás Fizikai Osztály két ifjú hölgy kutatója a CERN-ben folyó munkájukba engednek bepillantást. A részecskefizika a világ keletkezésére, a világot alkotó anyag alapvető építőköveire vonatkozó kérdéseket vizsgálja. A jelenleg ismert elemi részecskéket és kölcsönhatásokat a Standard modell írja le, aminek utolsó hiányzó elemét, a Higgs-bozont, 2012-ben fedezték fel a CERN Nagy Hadronütköztetőjében. Ez a felfedezés fizikai Nobel-díjat kapott.

"A részecskék megfigyeléséhez és vizsgálatához szükség volt különböző speciális mérőberendezések, detektorok kifejlesztésére.
A előadáson azzal fogunk foglalkozni, hogy hogyan lehet ma a laborban a Világegyetem első másodpercét vizsgálni. Meg fogtok ismerkedni a Nagy Hadronütköztetőnél használt mérőeszközökkel és arra is fényt derítünk, hogy hogyan lehet ez egyszerre a leghidegebb és a legmelegebb pontja az Univerzumnak."

Szervező

Wigner Fizikai Kutatóközpont

1121, Budapest
Konkoly-Thege Miklós utca 29-33.

A Wigner Fizikai Kutatóközpont egy nagy múlttal rendelkező intézet. Számos izgalmas kutatásban veszünk részt folyamatosan, komoly nemzetközi együttműködésekben vagyunk jelen. A nálunk dolgozó kutatócsoportok a fizika széles spektrumával foglalkoznak, többek között részecske- és magfizikával, kvantumfizikával, elméleti fizikával, űrfizikával, információtechnológiával, komplex rendszerekkel, folyadékok fizikájával, neutronfizikával, lézerfizikával, optikával, szilárdtestfizikával vagy éppen kristályfizikával.