Nanolego és gyémántok a jövő szolgálatában


2018.04.26. 09:00 - 13:15

Budapest
KFKI kampusz, Konkoly-Thege Miklós út 29-33.


Hol találkozunk? 21-es busz végállomása, KFKI telephely bejárata
Elvárt öltözet: kényelmes, lapos zárt cipő
Minimum életkor: 14
Ellátás: üdítő, tízórai, gyümölcs

FONTOS: Telephelyünkre való belépéshez személyi igazolvány szükséges, semmiképp se felejtsd otthon!

9:00 találkozó KFKI telephely előtt, a 21-es busz végállomásánál

9:15-10:15 Köszöntő

9:25-10:05 Intézetünkben kutató középiskolás diáklányok számolnak be itt szerzett tapasztalataikról.

10:15-13:00 Három kutatócsoport munkájába nyerhettek betekintést


1. Nanolego: fullerén kristályok előállítása és szerkezetvizsgálata
A szén nanoszerkezetek vizsgálata a legaktuálisabb témák közé tartozott az elmúlt években. A szerkezetkutató laboratóriumban fulleréneket, szén nanocsöveket, grafént és önszerveződő rendszereket tanulmányoznak. A fullerének magas szimmetriájú molekulák, melyekkel jól lehet Legozni. Szeretnéd tudni hogyan?

2. Naprendszerünk titkainak felfedezése
Az Űrfizikai és Űrtechnikai Osztály a Naprendszer kutatásával foglalkozik. A bolygóközi térben áramló töltött részecskék és terek összekapcsolják a Napot, a bolygókat és a többi égitestet. E komplex plazma-kölcsönhatás részletei állnak kutatóink vizsgálataink fókuszában. A terület fontos kérdései például, hogy hogyan működik a Nap; hogyan hatnak kölcsön a Napból (ill. más forrásokból) származó részecskék és terek az égitestekkel; mit tanulhatunk itt az alapvető fizikai folyamatokról. A naprendszer-kutatás fejlődésével lehetővé vált a különféle égitestek közelében zajló folyamatok összehasonlító vizsgálata is. Életbevágóan fontos megérteni továbbá, hogy hogyan befolyásolja tágabb környezetünk az életet a Földön.

3. Csillogó tudomány – Millió gyémánt egy laborban
Az SZFI Nanoszerkezetek és Spektroszkópiai Csoport nanokristályos gyémánt rétegek előállításával és vizsgálatával foglalkozik. Az ide látogatók megismerkedhetnek berendezéseinkkel és megnézhetik az itt előállított, különböző méretű gyémánt kristályokat A gyémántban kialakított, optikailag aktív színcentrumok kiváló tulajdonságai az alkalmazási lehetőségek széles spektrumát teszi lehetővé: hangolható lézerek aktív anyaga, bioérzékelők, orvosi alkalmazások, kvantumszámítógépek. A jövőbeli ígéretes alkalmazásokról hallhattok!


Szervező

HUn-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont

1121, Budapest
Konkoly-Thege Miklós utca 29-33.

A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont egy nagy múlttal rendelkező intézet. Számos izgalmas kutatásban veszünk részt folyamatosan, komoly nemzetközi együttműködésekben vagyunk jelen. A nálunk dolgozó kutatócsoportok a fizika széles spektrumával foglalkoznak, többek között részecske- és magfizikával, kvantumfizikával, elméleti fizikával, űrfizikával, információtechnológiával, komplex rendszerekkel, folyadékok fizikájával, neutronfizikával, lézerfizikával, optikával, szilárdtestfizikával vagy éppen kristályfizikával.