Amit ma küzdelmesnek érzel, holnap már a sikered része lesz!

Nebl-Gimesi Gréta gyártósori mérnökként dolgozik a Robert Bosch Elektronika Kft.-nél, amely a Bosch csoport gépjárműelektronika részlegének legnagyobb, stratégiai jelentőségű gyártóközpontja a világon, 4900 munkavállalóval. Elsősorban járműelektronikai vezérlőegységek, szenzorok és biztonsági rendszerek gyártásával foglalkoznak. Modern, automatizált gyártástechnológiákat alkalmaznak és szigorú nemzetközi minőségirányítási szabványok szerint működnek. Gréta már gyerekként is inkább a motorszereléshez asszisztált a babázás helyett, így számára egyértelmű volt, hogy a mérnöki pálya felé indul. A gépészmérnök szakban az vonzotta, hogy valós, kézzelfogható hatása lehet a munkájának: olyan megoldásokat alkothat, amelyek részei a mindennapoknak és biztonságosabbá, hatékonyabbá teszik az emberek életét. A Boschnál mindezt nemzetközi környezetben teheti, ami szintén nagyon sokat ad számára. Inspirálódjatok vele!

Mesélj róla, milyen feladataid vannak a Boschnál, és hogy jutottál el eddig a cégig?

Gépészmérnöki alapszakot, majd műszaki menedzser mesterszakot végeztem. Jelenleg a Bosch hatvani gyárában nemzetközi projektekben veszek részt gyártósori mérnökként. A pályám gyakornokként indult, majd gyártósori mérnökként, később szakcsoportvezetőként folytatódott. Most egy mexikói gyártósor telepítéséért felelek, ami azt jelenti, hogy napi szinten mérnöki problémákat oldok meg, gyártási folyamatokat tervezek és nemzetközi csapatokkal dolgozom együtt Kínából, Belgiumból, Németországból, Indiából, Mexikóból, Spanyolországból, Olaszországból és Csehországból.

A gyártósort az igény megszületésétől kezdve végig kell kísérni: meg kell alkotni a koncepciót, beszállítókat kell keresni, meg kell rendelni a berendezéseket az elvárások és előírások szerint a határidők betartásával – ez folyamatos kapcsolattartást igényel a beszállítókkal. Ezt követően le kell vezényelni a gépátvételeket, regisztrálni az esetleges eltéréseket, nyomon követni azok lezárását, koordinálni a telepítést, ellenőrizni és fejleszteni a gyártósorok teljesítményét.

Ez a munka izgalmas, kreatív és kihívásokkal teli – azoknak ajánlom, akik szeretnek rendszerekben gondolkodni, érdeklődnek a különböző technológiák iránt és élvezik a csapatmunkát és a szervezési feladatokat is.

Mi a munkád legizgalmasabb, leginspirálóbb része?

A munkám leginspirálóbb része az, hogy folyamatosan új megoldásokat kell kitalálni a felmerülő kihívásokra – ami ma még egy hatalmas kérdőjel, az holnapra már egy kézzelfogható eredmény lehet. Nagyon motiváló látni, ahogy a befektetett munkával elérjük a mérföldköveket és egy-egy alprojekt ténylegesen megvalósul. Emellett izgalmas számomra, hogy nemzetközi csapatokkal dolgozom együtt és így lehetőségem van más országokat, kultúrákat is megismerni – ez szakmailag és emberileg is nagyon sokat ad.

Mikor, hogyan döntötted el, hogy mi leszel? Mi motivált abban, hogy ezt a szakmát válaszd?

Már gyerekkoromban is vonzott a bütykölés, a dolgok működésének megértése – míg mások babáztak, én inkább azt figyeltem, hogy Keresztapu és Apu hogyan szerelik a motort. Mindig is erősségem volt a kreativitás és a problémamegoldás, a reál tantárgyakat pedig, főleg a matematikát, nagyon szerettem. Ezek alapján számomra egyértelmű volt, hogy a mérnöki pálya felé indulok el. A gépészmérnöki szakban az motivált, hogy valós, kézzelfogható hatása legyen a munkámnak: olyan megoldásokat alkotni, amelyek részei a mindennapoknak és biztonságosabbá, hatékonyabbá teszik az emberek életét – még ha nem is közvetlenül, hanem a háttérből, mérnökként.

Kaptál segítséget a pályaválasztásod során?

A pályaválasztásban leginkább önállóan próbáltam eligazodni: rengeteget olvastam az interneten és könyvekben, hogy jobban megértsem, melyik szakma pontosan mivel foglalkozik és milyen elhelyezkedési lehetőségeket kínál. Fontos volt számomra, hogy olyan területet válasszak, ami sokféle irányba nyit utat a jövőben. Végül így találtam rá a mérnöki pályára, ahol a műszaki érdeklődésem és a gyakorlatorientált szemléletem jól érvényesülhet.

Milyen kihívásokkal találkoztál az utad során, és hogyan küzdötted le őket?

Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy nőként helytálljak egy alapvetően férfiak uralta szakterületen. Főleg az egyetemi éveim alatt éreztem, hogy nem mindenki hitt bennem, de ez inkább motivált: mindig az lebegett a szemem előtt, hogy meg fogom mutatni, mire vagyok képes. Emellett az is nehézséget jelentett, hogy már az alapszak alatt dolgoznom kellett, hogy fedezni tudjam a költségeket. Sok átvirrasztott éjszakám volt, amikor a műszaki rajzok és beadandók felett ültem, de mindig ott volt bennem az akarat, hogy végigcsináljam. Ma már úgy érzem, megérte – a helyemen vagyok és büszke vagyok arra, hogy kitartottam az utamon.

Miért tartod fontosnak, hogy több lány legyen a mérnöki, kutatói és informatikai területeken?

Úgy gondolom, hogy a nők más nézőpontot, gondolkodásmódot és megközelítést visznek a mérnöki, kutatói vagy informatikai területekre. Ha egy csapatban különböző háttérrel és szemlélettel rendelkező emberek dolgoznak együtt – férfiak és nők egyaránt –, akkor az adott problémát sokkal átfogóbban lehet vizsgálni. Ez nemcsak kreatívabb, hanem hatékonyabb megoldásokhoz is vezet. A sokszínűség kulcsfontosságú az innovációban és ezért is lenne jó, ha egyre több lány választaná ezt a pályát.

Mi a legfontosabb tanács, amit egy fiatal lánynak adnál, aki hasonló pályára készül?

A legfontosabb tanácsom az lenne, hogy legyen egy határozott célod és ne engedd, hogy bármi eltántorítson tőle! Lesznek nehéz pillanatok, kudarcok is, de ezek természetes részei az útnak. Ha elesel, állj fel – újra és újra. Mert amit ma küzdelmesnek érzel, az holnap már a sikered része lesz. Ha kitartó vagy, mérnökként rengeteg lehetőség nyílik meg előtted, és olyan dolgokat valósíthatsz meg, amelyek értékteremtő hatással vannak a világra.

Mit jelent számodra a Lányok Napja kezdeményezés?

Számomra a Lányok Napja egy fantasztikus kezdeményezés, mert segít betekintést nyújtani olyan szakmákba, amelyekről sok fiatal lány talán csak keveset hall. Amikor én pályaválasztás előtt álltam, nehéz volt elképzelni, pontosan mivel is jár egy-egy mérnöki munka és jó lett volna, ha akkor is létezett volna ilyen lehetőség. Nagyon örülök, hogy ma már van mód megmutatni, vizualizálni ezeket a hivatásokat, mert így közelebb kerülhetnek a lányok ahhoz, hogy magabiztosan válasszanak műszaki vagy informatikai pályát. Remélem, ezáltal egyre többen mernek majd belevágni.